CZAS ZBIORÓW
Schyłek lata. Sezon warzywny w pełni. Groszek i bób ustąpiły fasolce szparagowej, a botwina… wielkim bulwom buraczanym. Samo patrzenie na intensywne kolory ich środków potrafi sprawić, że stajemy w zachwycie nad jednym z najzwyklejszych polskich warzyw. To dlatego właśnie burak zostaje bohaterem pierwszego z serii wpisów, w których zachęcamy Cię do bliższego poznania dobroczynnych właściwości wybranych warzyw i owoców. W CUCA wierzymy, że zdrowie i dobry nastrój można zaprojektować, zaczynając od... własnego talerza. Wybierając świeże, sezonowe produkty możesz mieć pewność, że pozytywnie wpływasz na swój metabolizm. Odkrywaj z nami pełne bogactwo naturalnych smaków i miej się dobrze!
MÓJ BURAKU, MÓJ CZERWONY
Buraki! Niepozorne, a jakie wspaniałe. Od samego patrzenia możesz poprawić sobie humor! To też lokalne i przystępne cenowo źródło mikroelementów oraz witamin. Dzięki całemu wachlarzowi witamin z grupy B, burak pomaga przy stresach, depresjach oraz zmniejsza napięcie nerwowe. Wzmacnia koncentrację, pamięć, polepsza sen albo reguluje ciśnienie krwi. Zaś duża zawartość kwasu foliowego jest szczególnie korzystna dla młodzieży i kobiet w ciąży.
Przede wszystkim jednak zawierają antocyjany, które chronią komórki przed nowotworami i starzeniem się, neutralizując wolne rodniki. Pamiętaj: im burak jest ciemniejszy, tym jest w nie bogatszy.
Zastanawiasz się jak wykorzystać jego niezwykłą moc? CUCA proponuje, aby wzmacniać swoją odporność i dostarczać powyższe cenne składniki, popijając do śniadania lub lunchu szot kwasu buraczanego o pięknym karminowym kolorze i głębokim orzeźwiającym smaku. Możesz go łatwo przygotować w domu, korzystając z poniższego przepisu!
KWAS BURACZANY Z CZOSNKIEM
AKCESORIA: większy słoik (np. 3-litrowy, czysty i wyparzony), ulubione noże i skrobaki do warzyw CUCA
SKŁADNIKI: buraki do wypełnienia słoika (ok. 1,5 kg), woda przegotowana do wypełnienia słoika (ok, 1,5L), sól, 2-3 ząbki czosnku, 2-3 liście laurowe, 2-3 ziarna angielskie (zależnie od wielkości naczynia i Twoich preferencji)
PRZEPIS:
- W większym naczyniu wymieszaj ciepłą wodę z solą w proporcjach: 1 łyżeczka soli na pół litra wody.
- Buraki obierz, naciesz się ich kolorem i pokrój na ósemki. Obierz czosnek. Przygotuj przyprawy.
- Ułóż buraki w słoiku, tak ciasno, aby nie wypływały po zalaniu wodą. Dodaj przyprawy. Uśmiechnij się.
- Zalej buraki wodą z solą, upewniając się, że nie wystają ponad jej powierzchnię. W razie potrzeby możesz obciążyć je sparzonym kamieniem jak w przypadku kiszenia ogórków. Nie zakręcaj, tylko przykryj zakrętką.
- Zostaw na kuchennym blacie do 7 dni. W międzyczasie możesz sprawdzać smak zakwasu, wybierać pianę z powierzchni - zawsze wyparzoną łyżką.
- Gotowy zakwas jest kwaśny, lekko gazowany, o głębokiej szkarłatnej barwie.
- Po ukiszeniu gotowy zakwas należy wstawić do lodówki, aby zatrzymać fermentację. Możesz go też użyć do przygotowania barszczu, a buraki - do surówki o oryginalnym smaku.
Smacznego! Ciesz się zdrowiem i niech dobry nastrój będzie z Tobą!