Akademia Dobrego Nastroju

Owoc na dobry nastrój: JABŁKO

DLA KAŻDEGO

COŚ PYSZNEGO

Na pewno wielu z nas nie wyobraża sobie zimy i przedwiośnia bez jabłek. Zbierane późnym latem, przez całą jesień i zimę są na wyciągnięcie ręki. W warzywniakach i na ryneczkach, ułożone w barwne stosy, kuszą różnorodnością. A jest w czym wybierać! Delicje o limonkowej skórce i słodkim miąższu smakują szczególnie dzieciom. Seniorzy często sięgają po miękkie i soczyste lobo. Do korporacyjnych śniadań i lunchów pasują twarde i niemalże idealnie wybarwione gale czy kortlandy. Do szarlotki latem polecamy papierówki, z których łatwo przygotujemy aksamitny, kwaskowaty mus. W pozostałych miesiącach do jabłecznika najbardziej odpowiednie wydają się kwaśne boskopy o szorstkiej skórce oraz coraz rzadsze szare renety, których smak wspaniale kontrastuje z kruchym ciepłym ciastem.

DOBRO Z NATURY

NIEZASTĄPIONE ŹRÓDŁO WITAMIN

Jabłka przywędrowały do nas z okolic Kaukazu. Jak wskazuje ich nazwa łacińska Malus domestica, jabłonie zostały przez ludzi odpowiednio wyselekcjonowane pod kątem smaku i wielkości, a więc udomowione. Nie przypominają już swoich małych, cierpkich i kwaśnych kuzynek, od których pochodzą. Teraz na świecie znane jest blisko 7 500 odmian jabłek! Polska jest jednym z czołowych eksporterów tych owoców, a przeciętny Polak zjada ich około 12 kg rocznie. To świetnie! Nie bez powodu angielskie przysłowie mówi o tym, że zjedzenie jednego jabłka dziennie, pozwala trzymać lekarzy na dystans. Bogate w większość witamin, w tym w witaminę C i witaminy z grupy B, zawierające minerały, pektynę oraz dużą ilość błonnika roślinnego, co jest zbawienne dla naszego organizmu. Polecamy je jeść na surowo, ale i pieczone z bakaliami i miodem, w przetworach, w postaci domowych soków lub rozgrzewających kompotów. Cudownie łączą się z gruszkami, pigwą czy z przyprawami - cynamonem, goździkami i wanilią. Przekonajcie się o tym sami, korzystając z poniższego przepisu na szarlotkę, która kapitalnie smakuje na przedwiośniu!

PRZEPIS NA DOBRY NASTRÓJ

SZARLOTKA NA PRZEDWIOŚNIE

AKCESORIA:
krajalnica do jabłek, tarka, ulubione deski, nożyki i skrobaki CUCA; forma do pieczenia np. prostokątna 21 x 27 cm lub kwadratowa 24 x 24 cm albo tortownica o średnicy 26 cm, ewentualnie papier do pieczenia

SKŁADNIKI:

  • 1,5 kg jabłek boskop albo szara reneta; ważne, aby były kwaśne i twardawe
  • łyżeczka cynamonu, opcjonalnie goździki oraz laska wanilii
  • 2 szklanki mąki (można dać 1 szklankę mąki pszennej do wypieków i 1 szklankę krupczatki)
  • 1 kostka zimnego masła
  • opcjonalnie kopiasta łyżka kwaśnej śmietany lub gęstego jogurtu, np. typu greckiego
  • 1 jajko
  • 5 łyżek brązowego cukru trzcinowego, kokosowego lub muscovado
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody do pieczenia
  • odrobina soli
  • opcjonalnie bułka tarta do wysypania formy, cukier puder

PRZYGOTOWANIE:

  1. Przygotuj nadzienie do Twojej szarlotki! Obierz jabłka używając nożyków lub skrobaków CUCA w swoich ulubionych kolorach. Najlepiej użyj kilku, aby cieszyć się barwami w szare dni przedwiośnia! Część jabłek zetrzyj na na tarce o dużych oczkach, a część pokrój na niewielkie kawałki. Możesz użyć krajalnicy do jabłek CUCA, dzięki której łatwo podzielisz jabłka na kawałki i usuniesz gniazda nasienne. Jabłka lekko podgrzewaj do miękkości w dużym garnku albo w woku, mieszając, aby nie przywarły do dna. Dodaj do nich cynamon i, wedle uznania, resztę przypraw. Na koniec nie zapomnij wyjąć goździków i laski wanilii, jeśli ich używasz. Lekko przestudź.
  2. Piekarnik nagrzej do 180 stopni C. Formę przetrzyj masłem i obsyp bułką tartą. Możesz zamiast tego użyć papieru do pieczenia.
  3. Przygotuj kruche ciasto na szarlotkę. Do dużej miski wsyp mąkę, masło pokrojone na mniejsze kawałki, cukier, sól, proszek i sodę. Składniki połącz, aż uzyskasz jednolite ciasto. Pachnie obłędnie, czyż nie? Rozdziel ciasto na połowy. Jedną wyłóż dno formy, a drugą zostaw na wierzch. Jeśli masz czas, to możesz je schłodzić w lodówce lub zamrażarce.
  4. Do formy wyłożonej ciastem wyłóż jabłkowe nadzienie. Jeśli ciasto nie jest schłodzone, wyłóż je na wierzch w postaci kruszonki lub tworząc kratkę. Jeśli jest schłodzone, zetrzyj je nad formą na tarce o grubych oczkach.
  5. Piecz w piekarniku przez 50 minut lub na złoty kolor. Przyprósz cukrem pudrem.
  6. Zjedz jeszcze ciepłą z lodami waniliowymi albo do ulubionej kawy!

Spodobał Ci się nasz wpis? Udało Ci się wypróbować przepis na szarlotkę? Życzliwie podziel się z innymi!